Aktualności

Przygotowanie do nowego roku szkolnego z Programem Niwki

Drogie Germanistki, Drodzy Germaniści!

Wakacje w pełni, ale już za pięć tygodni początek kolejnego roku szkolnego. Poprzedni rok szkolny dostarczył nam wiele wyzwań i emocji. We wrześniu spotkamy się z uczniami po prawie półrocznej przerwie w kontakcie twarzą w twarz. Całkiem prawdopodobne, że online powróci. To ważne, aby na obie ewentualności odpowiednio się przygotować. Dlatego też przygotowaliśmy różnorodną ofertę szkoleń w ramach Programu Niwki, zarówno online, jak i stacjonarnych w RCRE w Opolu.

Zaczynamy już w drugiej połowie sierpnia powtórzeniem szkolenia online, które odbyło się w maju: „Postaw niemiecki na głowie, czyli lekcja do góry nogami” -  cz.1 (17-25.08.2020).

Dwa dni później 19.08.2020 rozpoczną się warsztaty „Kolorowo i z Klasą czyli aplikacja CANVA na Twojej tablicy” w ramach cyklu Multimedialnie na niemieckim – aplikacje i programy niezbędne do prowadzenia atrakcyjnych lekcji (Warsztaty stacjonarne 19.08.2020 i online 21.08 -1.09.2020).

W czwartek 20.08.2020 odbędą się stacjonarne warsztaty „Lekcja do góry nogami” (kontynuacja warsztatów dla uczestników poprzednich edycji szkolenia z 2018 i 2019 roku, jak również uczestników majowych warsztatów online „Postaw niemiecki na głowie…”- zapisy drogą mailową).

Kolejny tydzień to szkolenia stacjonarne dla nauczycieli dzieci młodszych: w poniedziałek 24.08.2020 warsztaty dla nauczycieli klas 1-3, przygotowujące do pracy online oraz stacjonarnej z podręcznikiem Niko -  „Interaktywna lekcja - jak przy pomocy aplikacji nauczać języka niemieckiego w szkole podstawowej?”, a w czwartek 27.08.2020 „W to mi graj, czyli rozwijanie integracji sensorycznej na lekcjach języka niemieckiego w klasach młodszych”.

W sobotę 29.08.2020 spotykamy się w Opolu na kontynuacji warsztatów rozwojowych „Emocje są ważne: rozwój emocjonalno-społeczny nauczyciela języka niemieckiego” z uczestniczkami poprzednich edycji szkoleń, które odbyły się w 2018 i 2019 roku - zapisy drogą mailową.

Bezpośrednio przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego, w poniedziałek 31.08.2020 zapraszamy na warsztaty online „Emocje są ważne: rozwój emocjonalno-społeczny nauczyciela języka niemieckiego”.

Druga część szkolenia online „Postaw niemiecki na głowie, czyli lekcja do góry nogami cz.2” dla grupy zaawansowanej rozpocznie się 1.09.2020 r.

W pierwszą sobotę września zapraszamy do Opola na kolejne warsztaty rozwojowe „Wolność emocjonalna i spokój myśli nauczyciela germanisty... Jak nie dać się zwariować i nie stracić zapału do pracy?”.

Po 24 sierpnia udostępnimy dalsze szkolenia z oferty Programu Niwki na rok 2020.

 

Kontakt:

Izabela Szczepańska Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

PROGRAM NIWKI 2020

Drogie Nauczycielki, Drodzy Nauczyciele,

w zakładce OFERTA PROGRAMU NIWKI znajduje się wykaz szkoleń na rok 2020. Przed ogłoszeniem zawieszenia zajęć zdążyliśmy zorganizować tylko jedno szkolenie (Praca z filmem na lekcjach języka mniejszości niemieckiej i HIKu na wszystkich etapach nauczania).

Po kilku tygodniach przygotowań w maju rozpoczęliśmy szkolenia w trybie online: webinary i warsztaty na platformie Moodle Programu Niwki https://niwki.rcre.opolskie.pl/m/. Za nami już webinar „Wychowawca w nauczaniu zdalnym - jak się odnaleźć i jakie narzędzia wykorzystać?” z Martą Florkiewicz-Borkowską, w którym wzięło udział 65 nauczycieli, webinar z warsztatami online „QR-kody na lekcji języka niemieckiego” z dr Aleksandrą Łyp-Bielecką. 

Obecnie prowadzone są równolegle trzy grupy warsztatowe na platformie Moodle. Prowadzimy zapisy na kolejne szkolenia online (szczegóły w zakładce Oferta Programu Niwki oraz na stronie RCRE).

Zapraszam do zapoznanie się z aktualną ofertą i do zapisywania się na szkolenia, licząc na to, że spotkamy się w tym roku również na szkoleniach stacjonarnych, jak tylko sytuacja na to pozwoli.

Życzę Państwu dużo zdrowia, spokoju oraz wyważonych decyzji w pracy online. Proszę zaglądać również na stronę FB RCRE – Program Niwki, bo tu w pierwszej kolejności pojawiają się informacje o najbliższych wydarzeniach oraz na stronę RCRE zakładka e-KUFEREK – Zdalne Nauczanie, gdzie znajdziecie źródła inspiracji do pracy w najbliższym czasie.

 

Pozdrawiam serdecznie

Izabela Szczepańska

Koordynator Programu Niwki

PROGRAM NIWKI 2019

30 listopada zakończyliśmy realizację form szkoleniowych z Programu Niwki 2019. Dziękujemy wszystkim nauczycielkom i nauczycielom biorącym udział w tegorocznej edycji Programu Niwki za aktywny udział w szkoleniach, a prelegentom za przygotowanie bardzo intersujących zajęć, wysoko ocenionych przez uczestników. Obecnie opracowujemy ofertę doskonalenia na 2020 rok.

W przerwie pomiędzy szkoleniami (do 3 miesięcy) zapraszam do korzystania z materiałów zamieszczonych na stronie Programu Niwki. Na dzień przed mikołajkami zamieszczamy nowy materiał przygotowany przez Iwonę Bregułę-Hanysek do pracy z dziećmi w przedszkolu i klasach 1-3.

Życzę miłej lektury i do zobaczenia na szkoleniach w 2020 roku.

Izabela Szczepańska

Koordynator Programu Niwki

Pomysły na lekcję świąteczną (WEIHNACHTEN)

Boże Narodzenie coraz bliżej, więc  każdy z nas szuka „czegoś ciekawego ”na te ostanie lekcje przed świętami.

Chciałam podzielić się z Wami materiałami, które mogą się przydać w tym ostatnim tygodniu. Niektóre zrobiłam sama, a inne znalazłam  w sieci.

Można je wykorzystać np. do nauki metodą stacji lub do pracy w grupach.

Załączniki:

Boże Narodzenie Weihnachten.pdf

Arbeitsblatt 1 Weihnachten.doc

Arbeitsblatt 2 Weihnachten.docx

Arbeitsblatt 3 Weihnachten.doc

Klammerkarten_DAZ_Weihnachten.pdf

Lesegitter_Weihnachtszeit.pdf

Spiralkartei_Krippe.pdf

STATION DOMINO.pdf

Weihnachtsgeschichte_Legekreis_DA.pdf

PROGRAM NIWKI 2019 - oferta

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą edukacyjną Programu Niwki 2019, którą znajdą Państwo w zakładce Oferta Programu Niwki.

Osoby zainteresowane udziałem w szkoleniach z oferty Programu Niwki 2019 zapraszamy do śledzenia strony Programu Niwki oraz głównej strony RCRE https://rcre.opolskie.pl/, na której również jest informacja o zapisach na najbliższe szkolenia. Informacje o bieżących wydarzeniach będą pojawiały się również na Facebooku  RCRE - Program Niwki.

Szkolenia – listopad 2018

Zapraszamy na ostatnie w tym roku kalendarzowym szkolenia w ramach Programu Niwki 2018. Obecnie przyjmujemy zapisy na:

Niemiecki nie tylko z podręcznikiem – jak pracować z materiałami autentycznymi? (9.11.2018 Rybnik)

Trening umiejętności pisania różnych tekstów na lekcji języka niemieckiego (14.11.2018 RCRE Opole) ZMIANA TERMINU

Popołudnie z niemiecką książką: Cornelia Funke - Der Mondscheindrache (19.11.2018 RCRE Opole)

 

Od poniedziałku 5.11.2018 na stronie http://niwki.rcre.opolskie.pl/k/index.php/oferta-program-niwki

będą zamieszczane linki do kart zgłoszeń na pozostałe listopadowe szkolenia. Niektóre terminy już są podane, kolejne pojawią się w najbliższych dniach.

Osoby zainteresowane udziałem w szkoleniach z oferty Programu Niwki 2018 zapraszam do śledzenia strony Programu Niwki oraz głównej strony RCRE https://rcre.opolskie.pl/, na której również jest informacja o zapisach na najbliższe szkolenia.

 

Jeszcze w listopadzie:

Cykl I Nauczanie języka mniejszości narodowej w edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej

Wokół jednej pory roku na języku niemieckim w przedszkolu: zima (25.11.2018 OS Niwki), (28.11.2018 OS Niwki)

Poprzez zabawy ruchowe i muzyczne do języka niemieckiego.

Zima w zabawie, zwyczajach i na lekcjach języka niemieckiego.

Popołudnie z niemiecką książką:

a) Eric Carle: „Die kleine Maus sucht einen Freund”;

b) Eric Carle: „Chamäleon Kunterbunt”.

 

 

Cykl II Seminaria i warsztaty przedmiotowo-metodyczne w zakresie nauczania języka niemieckiego.

Poza ławką szkolną – energetycznie i energicznie na niemieckim.

Gramatyczne potyczki na języku niemieckim – zabawy i gry językowe.

Kodowanie offline i roboty na lekcjach języka niemieckiego w szkole podstawowej.

 

Cykl IV Seminaria i warsztaty przedmiotowo-metodyczne w zakresie edukacji regionalnej i wielokulturowej

Ochrona regionalnego dziedzictwa kulturowego (Kulinarne/Obrzędowe podróże po Śląsku).

 

Obszar II - FORUM WYMIANY DOŚWIADCZEŃ W ZAKRESIE ORGANIZACJI NAUCZANIA JĘZYKA MNIEJSZOŚCI NARODOWEJ:

Organizacja nauczania języka mniejszości narodowej zgodnie z aktualnymi aktami prawnymi.

Podkategorie

Dodatkowe informacje