Letnia Akademia Niwki 2023

Letnia Akademia Niwki 2023/Sommerakademie Niwki 2023 – rozpoczęła się w poniedziałek 3 lipca punktualnie o godzinie 9:00. Przybyłych nauczycieli oraz prelegentów z Niemiec powitali Andreas Kotz- zastępca dyrektora Instytutu Goethego , Rafał Rippel – wicedyrektor RZPWE w Opolu oraz Izabela Szczepańska – nauczyciel konsultant i koordynator Programu Niwki w RCRE w Opolu.

Do Ośrodka Szkoleniowego w Niwkach przybyło z całej Polski czterdzieścioro nauczycieli języka niemieckiego, w tym zrzeszeni w Polskim Stowarzyszeniu Nauczycieli Języka Niemieckiego.  Przez pięć kolejnych dni uczestniczyli w różnych formach szkoleń, które prowadzili zaproszeni  prelegenci oraz nauczyciele konsultanci RCRE w Opolu.

Program tegorocznej Akademii obfitował w warsztaty metodyczne, zabawy językowe oraz elementy historyczne i kulturoznawcze. Zajęcia w trakcie Akademii poszerzyły wiedzę i umiejętności nauczycieli w zakresie nauczania języka niemieckiego oraz pracy dydaktyczno-wychowawczej w szkole.

Trzon intensywnej pracy stanowiły cztery zagadnienia tematyczne:

w poniedziałek i wtorek

  • Olga Swerlowa: Kreative Unterrichtseinstiege und Warm-Ups,
  • Freya Helber-Conesa: Aktuelle Popmusik im Deutschunterricht,

w czwartek i piątek

  • Sönke Andresen: Krimis im Deutschunterricht,
  • Barbara Bresslau: Grammatik mit Spaß und Verstand.

Środa była dniem, w którym uczestnicy Letniej Akademii w Niwkach wzięli udział w zajęciach terenowych w Opolu. Współpraca nauczycieli konsultantów RCRE w Opolu oraz pracowników Instytutu Śląskiego pozwoliła na to, by nasi kursanci zapoznali się z działalnością tego ostatniego. Nauczycieli powitał Pan Dyrektor Instytutu Śląskiego –  dr Bartosz Jan Kuświk. Następnie Pani Leokadia Drożdż – Kierownik Zakładu Edukacji i Promocji Dziedzictwa Śląska – przedstawiła założenia programu „Ocalone Dziedzictwa. Regionalne Izby Pamięci Ziem Zachodnich i Północnych”. Kulminacyjnym punktem wizyty  było wysłuchanie prelekcji dr Magdaleny Przysiężnej-Pizarskiej  oraz zwiedzanie wystawy
pt. Chwycić za serce
. Tematyka oraz możliwość obcowania z eksponatami zaprezentowanymi na wystawie, poruszyło niejedno serce. Wielu uczestników przypomniało sobie, że „w moim domu/w domu moich babć i dziadków również takie były”.  Niemal od razu pojawiły się pomysły, jak wykorzystać takie przedmioty w pracy dydaktycznej.

Po opuszczeniu gościnnych murów Instytutu Śląskiego uczestnicy wzięli udział w zajęciach „Galopem przez Opole”. Wykład seminaryjny połączony ze spacerem po Opolu pozwolił dostrzec wiele „perełek” z dziedziny historii czy sztuki i wykorzystać je w pracy z uczniami. Wielokulturowe,  pełne niezwykłych postaci i obiektów historycznych Opole urzekło po raz kolejny.

Ostatnim punktem programu była wizyta w Centrum Dokumentacyjno-Wystawienniczym Niemców w Polsce. Jego pracownicy obdarowali uczestników opieką, przekazując ogrom wiedzy merytorycznej, przekazali moc inspiracji do pracy dydaktycznej i wychowawczej  oraz olbrzymim ładunkiem pozytywnych emocji. Nikt nie przekazuje wiedzy tak, jak pasjonaci.

Uczestnicy letniej Akademii wzięli udział w zajęciach/warsztatach dodatkowych. Jak rozpoznać zasoby uczniów? Jak planować pracę w grupie?  Czy grę terenową można wykorzystać podczas każdej lekcji? Czym jest Program Niwki i dlaczego jego realizacja jest tak ważna? To zagadnienia przewodnie tylko niektórych z nich.

W piątkowe popołudnie Pan Wojciech Dzido z Instytutu Goethego w Krakowie oraz Pani Izabela Szczepańska z RCRE w Opolu podsumowali tygodniową aktywność nauczycieli w ramach Letniej Akademii Niwki 2023 oraz wręczyli uczestnikom certyfikaty.

Jak krótko podsumować to wydarzenie? Było wesoło, twórczo, intensywnie, aktywnie i dwujęzycznie. Nauczyciele podnosili swoje umiejętności przede wszystkim w zakresie dydaktyki języka niemieckiego. Działali przy tym nieszablonowo i wieloaspektowo. Poznawali historię Niwek, Opola i szeroko pojętego regionu. W pełni wykorzystywali stworzoną przestrzeń, by wymieniać doświadczenia, spostrzeżenia i pomysły na jeszcze ciekawsze lekcje.

Wszyscy uczestnicy opuszczali Ośrodek Szkoleniowy w Niwkach z poczuciem dobrze wykorzystanego czasu. Życzymy, by ogrom pozyskanych inspiracji przełożył się na możliwie najbardziej efektywne zajęcia z dziećmi i młodzieżą, a nawiązane relacje pozwoliły na ciekawą współpracę międzyszkolną.  Zapraszamy do Niwek na kolejne szkolenia i warsztaty.

Do zobaczenia ponownie.

Filmowe relacje w j. niemieckim na stronie Goethe-Institut Krakau:

https://fb.watch/lHXrKVHxu3/

https://fb.watch/lHXsIYDaOG/

https://fb.watch/lHXtOjXGHX/

https://fb.watch/lHXuWxh-lZ/

Artykuł o Akademii w j. niemieckim w Wochenblatt.pl:

https://wochenblatt.pl/die-schulung-hat-treue-fans/?fbclid=IwAR0yON_j4SXotLR_TH9Lm-TgaHPYXWae9-sDtFwEjuZT_Pk3Ut8GrMfooMY

« z 4 »