Spielsachen – Scenariusz zajęć

Autor: Anna Kubica –

Die Spielsachen

Zajęcia do przeprowadzenia w klasach 1-3, trzy  godziny lekcyjne

Przedstawiam Państwu swój scenariusz zajęć dla klas 1-3 o tematyce zabawek. Zajęcia z użyciem prawdziwych przedmiotów, które na potrzebę zajęć pożyczyłam od moich własnych dzieci. Ale oczywiście zamiast zabawek, mogą być karty obrazkowe. Uczniowie bardzo się cieszą, kiedy przynoszę na zajęcia prawdziwe przedmioty. Często chowam je do woreczka lub kartonika, tworząc przy tym element zagadki.

Do zajęć stworzyłam kartę pracy – obrazki wraz z podpisami (Obrazki pochodzą z Internetu). Dzieci pracują samodzielnie, wycinają obrazki wraz z podpisami oraz wklejają je do zeszytu. Uczeń, który wykona zadanie szybciej od innych, może w tym czasie zająć się kolorowaniem obrazków. Przygotowałam także szereg zadań interaktywnych do wykonania przy użyciu tablicy multimedialnej. Uczniowie mogą rozwiązywać zadania wspólnie z nauczycielem lub w zależności od czasu, mogą podchodzić do tablicy i rozwiązywać poszczególne przykłady według kolejności ustalonej przez nauczyciela.

Zajęcia kończy teatrzyk z pacynką – metoda, której bardzo często używam jako powtórzenie słownictwa. Ja osobiście używam pacynki Hexy, która zadaje dzieciom pytania dotyczące słownictwa. Jest przy tym bardzo zapominalska i często przekręca w śmieszny sposób dane słówko. Baba Jaga pyta o przedmiot, uczniowie jej odpowiadają, ona przekręca, a następnie szybko zapomina słówko w języku niemieckim. Jest to często przekomarzanie się Baby Jagi z dziećmi, ale dzieci uwielbiają taką metodę powtórzenia słownictwa i są przy tym bardzo dumni, że tak wiele zapamiętali z lekcji.

W zależności od możliwości czasowych możemy również poświęcić jedne zajęcia na stworzenie robotów z recyklingu. Ja kończąc dział zabawek przeprowadziłam taką lekcję, podczas której dzieci tworzyły swoje własne roboty. Dzieciom bardzo się podobało i stworzyły swoją własną wystawę w klasie. Polecam tutaj także piosenkę, podczas której dzieci naśladują robota i która również doskonale sprawdzi się podczas zajęć o tematyce zabawek:

https://www.youtube.com/watch?v=cvAo94hpFkw

Zachęcam do zapoznania się z moim scenariuszem zajęć o tematyce zabawek!

materiały do pobrania: