Janosch „Ich mach dich gesund sagte der Bär” – Scenariusz zajęć

Autor: Anna Kubica –

Bajka Janoscha: „Ich mach dich gesund, sagte der Bär.”

Nauczając języka niemieckiego, bazujemy przede wszystkim na podręczniku, stworzonym przez wspaniałych metodyków oraz doświadczonych ludzi. Każda taka książka jest pełna ciekawych tematów, tekstów, różnorodnych zadań, które mają pomóc nam – nauczycielom w przekazaniu stosownej wiedzy, ale które mają przede wszystkim trafić do głównych odbiorców – do naszych uczniów. Prowadząc zajęcia z podręcznikiem, bardzo często myślimy nad lekcjami, które będą nieco odbiegały od naszych codziennych. Mam tutaj na myśli lekcje bezpodręcznikowe. Rozważamy przeróżne tematy, szukamy w Internecie i wplatamy na początku roku szkolnego w nasze rozkłady materiału. Wychodząc Państwu naprzeciw, przedstawiam propozycję tematu związanego z osobą Janoscha oraz z jego twórczością. Temat bardzo ciekawy, „lekki”, przyjemny, związany z jedną z bajek Janoscha, możliwy do wykorzystania na planowych zajęciach języka niemieckiego w klasach 4-5, na zajęciach z języka mniejszości narodowej – z języka niemieckiego, ale także na zajęciach Historii i Kultury Niemieckiej oraz na wszelkich zajęciach dodatkowych (kółka zainteresowań językiem niemieckim, projekty).

Zajęcia wpisałam jako zajęcia dla klas 4-5, ponieważ w tych klasach je przeprowadziłam, ale myślę, że mogą być realizowane już od klasy 3 i jeszcze w klasie 6.

Uważam, że podczas nauki języka niemieckiego, warto wprowadzać tematy związane z niemiecko – polskimi osobistościami, tworzyć ciekawe zajęcia, podczas których uczniowie tracą poczucie, że się uczą. Zachęcam do skorzystania z mojego scenariusza zajęć oraz do przeprowadzenia lekcji, dzięki której uczniowie poznają tak ważną osobę z Górnego Śląska, jaką jest Janosch, dowiedzą się co to jest „Tigerente”, poznają dwie główne postaci bajek Janoscha, obejrzą wspaniałą bajkę oraz rozwiążą kilka ciekawych interaktywnych zadań. Zapraszam !

materiały do pobrania: